Pundurtrušu šķirnes

Pundurtrušiem ir diezgan daudz šķirņu – gandrīz katrai lielo trušu šķirnei ir savs „mazais variants” – sastopami ir gan pundurauntruši ar nokarenām ausīm, gan Angoras pundurtruši ar garu vilnu, gan īpatnējā īsspalvainā kažoka īpašnieku pundurreksi. Japānas pundurtrusis izceļas ar interesantu kažoka krāsojumu.

Latvijā tiek audzētas vairāk nekā 60 pundurtrušu šķirnes: hermalīns, krāsainie punduri, pundurauntruši, vācu sarkanais, liesmainais pundurtrusis u. c. Līdz ar to ir ļoti plašas iespējas izmeklēt un iegādāties garausi, kāds nu kuram patīk – gan pēc apmatojuma veida un krāsas, pēc ausu garuma un novietojuma, gan pēc acu krāsas. It īpaši plaša ir apmatojuma krāsu daudzveidība. Krāsojuma varianti pundurtrušiem ir vairāk par 60.

 

 Izšķir piecas pundurtrušu šķirnes:

Hermelīni – vismazākie trušu pārstāvji, pieauguša truša svars 0,9-1,4 kg.

Krāsainie pundurtruši – pieauguša truša svars 0,9-1,5 kg. Kažoka krāsojums var būt ļoti dažāds – melns, raibs, „šinšillas”, gaiši zils, ugunīgi melns un citi.

Pundurauntruši – pieauguša truša svars 1,4-2,2 kg. (abpus purniņam nolaidenas, garas ausis un raksturīgs vislielākais svars – līdz 2 kg); (ideālais svars - 1,5 kg),

Pundurreksi – īsspalvainie, pieauguša truša svars 1,1-1,5 kg.

Angoras pundurtruši – garspalvainie, pieauguša truša svars 1,1-1,5 kg.

Vislielākie ir pundurauntruši, kuru raksturīgā iezīme ir abpus purniņam nokarenās ausis. Pundurauntrusis cēlies no lielo auntrušu šķirnes, kas izveidota jau 19.gadsimtā Francijā. Auntruša nosaukumu šķirne ieguvusi nokareno ausu un tipiskas auna galvas formas dēļ. Tieši šķirnes savdabīgais izskats nodrošinājis tai panākumus. Sākumā auntruši bija tikai meža zaķu krāsā, taču vēlāk vācu truškopji pielika daudz pūļu šīs šķirnes izkopšanā un dažādu apmatojuma krāsu izveidošanā.  Audzētāji uzskata, ka visgudrākie no trušu klana ir tieši auniņi.

Vismazākie cilts pārstāvji – krāsainie punduri un hermelīni – mēdz būt ļoti žiperīgi. Ļoti iecienīti ir hermelīni – mazi, balti, ar skaisti gaiši zilām actiņām (kaut mēdz būt arī sarkanas). Ja izvēlēsieties trusi ar garu spalvu, jāgatavojas īpašai kopšanai. Vilniņa ir ļoti smalka un, lai tā nesaveltos, trusītis jāķemmē gandrīz katru dienu. Izgriezt savēlumus nav ieteicams trušu maigās ādiņas dēļ, jo to viegli savainot.

Par Latvijā audzētajām šķirnēm vari paskatīties www.skirnestrusis.lv.

Make a Free Website with Yola.