Kas ir pundurtrusis

Pundurtrusis cēlies no mājas truša. 

XIX gadsimtā Saksijas zemēs plaši izplatījās balti un raibi neliela izmēra truši. Viņu kažokāda atgādināja sermuļādu, bet maksāja krietni lētāk. Pirmie to ievēroja poļu kažokādu tirgotāji. Uzņēmīgie poļi uzpirka mazos trušus un sūtīja uz Poliju. Vēlāk šie dzīvnieki tika izvesti uz jauno šķirņu selekcijas centru Anglijā. Pēc dažiem gadiem truši atkal nokļuva Vācijā, bet jau zem nosaukuma poļu truši. No tiem arī radās visas mūsdienu pundurtrušu šķirnes.

Apburošie pundurtruši ātri ieguva bērnu simpātijas Amerikā un Rietumeiropas valstīs. Tagad pundurtruši bieži tiek turēti mājās ģimenes mīluļu lomā

Pēc būtības tā sauktie gaļas truši no dekoratīvajiem fizioloģiski ne ar ko daudz neatšķiras, taču šķirnes, kas paredzētas turēšanai mājās, augumā ir mazākas. Parasto trušu svars parasti ir 5-8 kg, bet pundurtruši nepārsniedz 1-1,5 kg. Pundurtrušiem ir apaļāki purniņi un ievērojami īsākas ausis nekā lielajiem brāļiem. Maksimālo svaru sasniedz 6 mēnešu vecumā. Turot ģimenē var agrāk ievērot saslimšanu, parasti nepavairo (kastrē), biežāk nodzīvo pilnu mūžu (10-15 gadus), tos reti skar kolonijām raksturīgās bīstamās infekcijas un slimības. Biežāk slimo ar slimībām, kas saistītas ar nepareizu ēdināšanu, turēšanu un novecošanu.

 

Dzimumgatavību pundurtruši sasniedz 6-8 mēnešu vecumā.

Kad mātītei gaidāmi mazuļi, viņas vilna kļūst biezāka. Viņa to izplēš un no vilnas veido mājīgu un drošu midziņu mazuļiem. Grūsnības periods truši mātītei ir apmēram 28-36 dienas. Vienā reizē piedzimst 4-8 mazuļi. Mazuļi piedzimst akli un kaili, un kustēties tie sāk tikai pāris stundas pēc dzimšanas. Trusēnus no mātes var atšķirt  apmēram pēc 8 nedēļām. Mātītēm var būt viltus grūtniecība.

Make a Free Website with Yola.